Skip to content

32 Hillcroft RoadBerlin, NJ 08009

Built 1976

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 9, 1998

Property Information

Block906
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,356
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,200
28%
Improvement Value:$197,800
72%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,312+0.9%
2024$9,227+2.1%
2023$9,036+0.6%
2022$8,982-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,356DeedBook 4985, Page 729

Property Sale

Sale
$52,000

Property Built

Built

Year Built: 1976