Skip to content

14 Hillcroft RoadBerlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block906
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,832
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
26%
Improvement Value:$202,600
74%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,390+0.9%
2024$9,305+2.1%
2023$9,112+0.6%
2022$9,057-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978