Skip to content

14 Independence CourtBerlin, NJ 08009

Built 1976

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 31, 2006

Property Information

Block906
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,461
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,600
33%
Improvement Value:$147,400
67%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,504+0.9%
2024$7,436+2.1%
2023$7,282+0.6%
2022$7,238-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,461DeedBook 8288, Page 906

Property Sale

Sale
$181,750
DeedBook 4394, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1976