Skip to content

10 Independence CourtBerlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Sep 15, 1997

Property Information

Block906
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,098
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,600
32%
Improvement Value:$159,000
68%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,934+0.9%
2024$7,862+2.1%
2023$7,699+0.6%
2022$7,653-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

To:

Sq Ft2,098DeedBook 4909, Page 868

Property Sale

Sale
$57,260

Property Built

Built

Year Built: 1978