Skip to content

413 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$167,300
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block10
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
43%
Improvement Value:$205,800
57%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,924+1.5%
2024$6,822+4.1%
2023$6,553+2.4%
2022$6,401+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$167,300

To:

Sq Ft1,568DeedBook 11106, Page 215

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 7903, Page 1393

Property Sale

Sale
$88,015
DeedBook 7425, Page 1991

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3895, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1921