Skip to content

401 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$59,500
Last Sale Date
Jul 27, 1987

Property Information

Block10
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,573
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,700
46%
Improvement Value:$188,000
54%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+1.5%
2024$7,759+4.1%
2023$7,452+2.4%
2022$7,280+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$59,500

To:

Sq Ft1,573DeedBook 4233, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1921