Skip to content

28 Hillcrest AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block11
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
36%
Improvement Value:$316,300
64%
Total Assessment$494,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,160+1.5%
2024$10,996+4.1%
2023$10,561+2.4%
2022$10,317+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920