Skip to content

1 E Zane AveCollingswood, NJ 08108

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2002

Property Information

Block11
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SCB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,016
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,500
23%
Improvement Value:$570,200
77%
Total Assessment$740,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,395+2.2%
2024$14,092+4.1%
2023$13,535+2.4%
2022$13,222+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5005, Page 446

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4246, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1912