Skip to content

600 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block86
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,011
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,500
42%
Improvement Value:$296,600
58%
Total Assessment$509,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,832+1.5%
2024$12,643+4.1%
2023$12,144+2.4%
2022$11,862+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920