Skip to content

527 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block14
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,152
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,600
20%
Improvement Value:$638,700
80%
Total Assessment$801,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,757+1.5%
2024$11,584+4.1%
2023$11,127+2.4%
2022$10,869+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7324, Page 1123

Property Sale

Sale
$45,000

Property Built

Built

Year Built: 1907