Skip to content

131 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 1985

Property Information

Block121
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,400
52%
Improvement Value:$185,900
48%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,486+1.5%
2024$7,376+4.1%
2023$7,085+2.4%
2022$6,921+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920