Skip to content

121 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Oct 31, 2008

Property Information

Block121
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage998
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,500
50%
Improvement Value:$189,000
50%
Total Assessment$378,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,409+1.5%
2024$7,300+4.1%
2023$7,012+2.4%
2022$6,849+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$186,000

To:

Sq Ft998DeedBook 8950, Page 939

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 7145, Page 139

Property Sale

Sale
$56,200
DeedBook 5067, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1924