Skip to content

113 Arlington AveOaklyn, NJ 08107

Built 1954

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block123
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,400
54%
Improvement Value:$175,900
46%
Total Assessment$380,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,043+3.5%
2024$5,840+4.1%
2023$5,609+2.4%
2022$5,479+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,165DeedBook 10761, Page 1323

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 10120, Page 1063Recorded12/17/2014

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 7678, Page 1960

Property Built

Built

Year Built: 1954