Skip to content

429 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$3,200
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block137
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,262
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,900
37%
Improvement Value:$357,100
63%
Total Assessment$563,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,296+1.5%
2024$12,116+4.1%
2023$11,637+2.4%
2022$11,368+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$3,200
Sq Ft2,262DeedBook 12908, Page 108Recorded9/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1916