Skip to content

309 Lakeview DrCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block90
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,100
41%
Improvement Value:$311,100
59%
Total Assessment$527,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,079+1.5%
2024$11,902+4.1%
2023$11,431+2.4%
2022$11,167+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920