Skip to content

436 Virginia AveOaklyn, NJ 08107

Built 1976

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block139
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SBAGOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,739
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,200
32%
Improvement Value:$473,800
68%
Total Assessment$696,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,072+1.5%
2024$17,807+5.7%
2023$16,853+2.4%
2022$16,457+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976