Skip to content

25 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2009

Property Information

Block13
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,063
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
36%
Improvement Value:$320,200
64%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,745+1.5%
2024$10,587+4.1%
2023$10,169+2.4%
2022$9,933+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5221, Page 400

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4125, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1916