Skip to content

425 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block108
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,800
35%
Improvement Value:$389,600
65%
Total Assessment$599,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,279+1.5%
2024$10,128+4.1%
2023$9,728+2.4%
2022$9,503+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,380DeedBook 11859, Page 1301

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 10284, Page 1970Recorded10/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1925