Skip to content

213 Cattell AveOaklyn, NJ 08107

Built 1932

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block145
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,701
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,600
46%
Improvement Value:$186,000
54%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,338+1.5%
2024$6,245+4.1%
2023$5,998+2.4%
2022$5,860+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,701DeedBook 12800, Page 844

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 10418, Page 896Recorded5/27/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7308, Page 1711

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5045, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1932