Skip to content

220 New Jersey AveCollingswood, NJ 08108

Built 1927

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block36
Lot39
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
37%
Improvement Value:$301,200
63%
Total Assessment$480,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,780+1.5%
2024$6,681+4.1%
2023$6,417+2.4%
2022$6,268+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 12051, Page 159

Property Sale

Sale
$138,600
DeedBook 9700, Page 1763

Property Built

Built

Year Built: 1927