Skip to content

911 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1926

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 29, 2003

Property Information

Block152
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,491
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,400
38%
Improvement Value:$253,900
62%
Total Assessment$410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428+1.5%
2024$7,319+4.1%
2023$7,030+2.4%
2022$6,867+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,491DeedBook 7051, Page 967

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5249, Page 862

Property Sale

Sale
$49,000

Property Built

Built

Year Built: 1926