Skip to content

317 Taylor AveOaklyn, NJ 08107

Built 1918

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 7, 2020

Property Information

Block152
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,000
33%
Improvement Value:$308,000
67%
Total Assessment$462,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,459+1.5%
2024$7,350+4.1%
2023$7,059+2.4%
2022$6,896+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,374DeedBook 11381, Page 1972

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,362DeedBook 11170, Page 668Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$32,500

Property Built

Built

Year Built: 1918