Skip to content

332 Cattell AveOaklyn, NJ 08107

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2013

Property Information

Block153
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
45%
Improvement Value:$203,100
55%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,014+1.5%
2024$7,896+4.1%
2023$7,584+2.4%
2022$7,409+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 8827, Page 400

Property Sale

Sale
$53,500

Property Built

Built

Year Built: 1972