Skip to content

320 Cattell AveOaklyn, NJ 08107

Built 1924

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block153
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,100
33%
Improvement Value:$328,000
67%
Total Assessment$493,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,386+1.5%
2024$8,263+4.1%
2023$7,937+2.4%
2022$7,753+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,727DeedBook 10710, Page 860

Property Sale

Sale
$92,750

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 10544, Page 224Recorded12/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1924