Skip to content

320 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1914

Last Sale Price
$234,800
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block154
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
37%
Improvement Value:$277,600
63%
Total Assessment$442,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,980+1.5%
2024$8,848+4.1%
2023$8,498+2.4%
2022$8,302+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$234,800

To:

Sq Ft1,806DeedBook 10412, Page 697

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7707, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1914