Skip to content

725 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1948

Last Sale Date
Nov 27, 2006

Property Information

Block154
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,537
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
43%
Improvement Value:$218,900
57%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,236+1.5%
2024$9,100+4.1%
2023$8,741+2.4%
2022$8,538+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948