Skip to content

333 Cattell AveOaklyn, NJ 08107

Built 1920

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block154
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,123
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
35%
Improvement Value:$309,700
65%
Total Assessment$474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+1.5%
2024$8,760+4.1%
2023$8,414+2.4%
2022$8,219+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,500

To:

Sq Ft2,123DeedBook 5070, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1920