Skip to content

318 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2003

Property Information

Block154
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,800
37%
Improvement Value:$286,600
63%
Total Assessment$451,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271+1.5%
2024$9,135+4.1%
2023$8,774+2.4%
2022$8,571+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 4133, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1920