Skip to content

316 White Horse Pike(Unit C0106)Oaklyn, NJ 08107

Built 1972

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block155
Lot8
QualifierC0106
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class35
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
19%
Improvement Value:$169,500
81%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,328+1.5%
2024$3,279
Property History

Property Sale

Sale
$56,000

To:

Sq Ft1,032DeedBook 5278, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1972