Skip to content

424 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1922

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block157
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,198
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,800
34%
Improvement Value:$316,900
66%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,550+1.5%
2024$9,410+4.1%
2023$9,038+3.3%
2022$8,746+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900

To:

Sq Ft2,198DeedBook 11276, Page 1704

Property Built

Built

Year Built: 1922