Skip to content

712 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1906

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block157
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,817
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
44%
Improvement Value:$183,800
56%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,424+1.5%
2024$7,315+4.1%
2023$7,026+2.4%
2022$6,864+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,817DeedBook 11687, Page 1

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 9127, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1906