Skip to content

708 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1906

Last Sale Price
$175,500
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block157
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,817
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
44%
Improvement Value:$181,900
56%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,448+1.5%
2024$7,338+4.1%
2023$7,048+2.4%
2022$6,885+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,500

To:

Sq Ft1,817DeedBook 11363, Page 563

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 9319, Page 994

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 4059, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1906