Skip to content

423 Taylor AveOaklyn, NJ 08107

Built 1916

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block159
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
32%
Improvement Value:$358,800
68%
Total Assessment$523,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,488+1.5%
2024$9,349+4.1%
2023$8,979+2.4%
2022$8,771+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,713DeedBook 11635, Page 389

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7964, Page 1433

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5020, Page 55

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook 4057, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1916