Skip to content

439 Taylor AveOaklyn, NJ 08107

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block159
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,200
34%
Improvement Value:$318,600
66%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635+1.5%
2024$8,508+4.1%
2023$8,172+2.4%
2022$7,982+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,156DeedBook 11941, Page 818Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$238,500
Sq Ft2,156DeedBook 11581, Page 27Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 9732, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1918