Skip to content

419 Taylor AveOaklyn, NJ 08107

Built 1924

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block159
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
35%
Improvement Value:$312,500
65%
Total Assessment$477,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,912+1.5%
2024$10,751+7.7%
2023$9,981+2.4%
2022$9,750+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft1,970DeedBook 12116, Page 1124

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 9596, Page 506

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 9273, Page 57

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8456, Page 1029

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4847, Page 5240

Property Sale

Sale
$48,000

Property Built

Built

Year Built: 1924