Skip to content

416 Taylor AveOaklyn, NJ 08107

Built 1903

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Jun 30, 1980

Property Information

Block160
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
28%
Improvement Value:$432,000
72%
Total Assessment$597,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,001+1.5%
2024$10,839+4.1%
2023$10,411+2.4%
2022$10,170+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000

To:

Sq Ft2,132

Property Built

Built

Year Built: 1903