Skip to content

1011 Grant AveOaklyn, NJ 08107

Built 1902

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block160
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,000
36%
Improvement Value:$291,900
64%
Total Assessment$454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,048+1.5%
2024$6,945+4.1%
2023$6,670+2.4%
2022$6,516+17.6%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

To:

Sq Ft1,872DeedBook 11596, Page 1880

Property Sale

Sale
$156,600
Sq Ft1,654DeedBook 11415, Page 1434Recorded6/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1902