Skip to content

204 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1908

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block145
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
32%
Improvement Value:$350,000
68%
Total Assessment$514,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310+1.5%
2024$9,173+11.1%
2023$8,260+2.4%
2022$8,069+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 11517, Page 350

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 10433, Page 1093Recorded6/21/2016

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 7591, Page 1931

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5154, Page 841

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4215, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1908