Skip to content

426 Sloan AveOaklyn, NJ 08107

Built 1920

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
May 28, 1981

Property Information

Block161
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,100
37%
Improvement Value:$248,800
63%
Total Assessment$394,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+1.5%
2024$6,195+4.1%
2023$5,951+2.4%
2022$5,813+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000

To:

Sq Ft1,655

Property Built

Built

Year Built: 1920