Skip to content

1022 Grant AvOaklyn, NJ 08107

Built 1897

Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block162
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,500
44%
Improvement Value:$208,900
56%
Total Assessment$373,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,952+1.5%
2024$7,835+4.1%
2023$7,526+2.4%
2022$7,351+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1897