Skip to content

1034 Grant AveOaklyn, NJ 08107

Built 1916

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block162
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,017
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,100
37%
Improvement Value:$291,400
63%
Total Assessment$464,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,942+1.5%
2024$9,796+4.1%
2023$9,409+2.4%
2022$9,191+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,017DeedBook 11748, Page 1958

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 11061, Page 1184Recorded1/30/2019

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5117, Page 719

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 4208, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1916