Skip to content

1038 Grant AveOaklyn, NJ 08107

Built 1928

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block162
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,300
51%
Improvement Value:$144,500
49%
Total Assessment$294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,974+1.5%
2024$5,886+4.1%
2023$5,653+2.4%
2022$5,522+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$189,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 11766, Page 600

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 9038, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$214,500
DeedBook 8509, Page 1231

Property Sale

SaleMulti
$136,875
DeedBook 8050, Page 1654

Property Built

Built

Year Built: 1928