Skip to content

712 Grant AveOaklyn, NJ 08107

Built 1924

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Apr 15, 2010

Property Information

Block165
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,700
60%
Improvement Value:$93,500
40%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699+1.5%
2024$6,601+4.1%
2023$6,340+2.4%
2022$6,193+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$214,000

To:

Sq Ft1,406DeedBook 9210, Page 1711

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 7521, Page 1618

Property Sale

Sale
$79,600
DeedBook 5103, Page 421

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5038, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1924