Skip to content

716 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block168
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,600
32%
Improvement Value:$319,300
68%
Total Assessment$467,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,305+1.5%
2024$8,183+4.1%
2023$7,860+2.4%
2022$7,678+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 12284, Page 1562Recorded2/9/2023

Property Sale

SaleMulti
$537,500
Sq Ft1,907DeedBook 11618, Page 90Recorded2/9/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 4987, Page 785

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 43898, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1912