Skip to content

700 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 30, 2002

Property Information

Block168
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SST
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$390,200
48%
Improvement Value:$422,800
52%
Total Assessment$813,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,814+1.6%
2024$19,493+3.9%
2023$18,755+2.3%
2022$18,342+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 5230, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 5097, Page 242