Skip to content

124 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block16
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,906
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
45%
Improvement Value:$218,900
55%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,321+1.5%
2024$9,184+4.1%
2023$8,821+2.4%
2022$8,617+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,906DeedBook 12999, Page 800Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$104,500

To:

Sq Ft1,906DeedBook 5010, Page 19

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3955, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1925