Skip to content

553 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block15
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,943
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,200
28%
Improvement Value:$402,700
72%
Total Assessment$556,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,185+1.5%
2024$12,991+4.1%
2023$12,478+2.4%
2022$12,189+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 11483, Page 1052

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft1,943DeedBook 10496, Page 1668Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft1,943DeedBook 10170, Page 706Recorded3/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1925