Skip to content

121 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$253,061
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block16
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,807
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
45%
Improvement Value:$216,000
55%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,255+1.5%
2024$9,119+4.1%
2023$8,759+2.4%
2022$8,556+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$253,061

To:

Sq Ft1,807DeedBook 11614, Page 378

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 11020, Page 1056Recorded11/19/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 7944, Page 751

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4084, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1925