Skip to content

923 Eldridge AveOaklyn, NJ 08107

Built 1900

Last Sale Date
Apr 4, 2006

Property Information

Block170
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
30%
Improvement Value:$385,000
70%
Total Assessment$550,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,538+1.5%
2024$8,412+4.1%
2023$8,080+2.4%
2022$7,893+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900