Skip to content

906 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Built 1910

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block170
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,985
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,800
45%
Improvement Value:$195,000
55%
Total Assessment$351,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,642-17.0%
2024$10,415+27.3%
2023$8,179+2.4%
2022$7,990+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,985DeedBook 12331, Page 1203

Property Sale

Sale
$182,000
Sq Ft1,688DeedBook 12039, Page 1519Recorded3/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1910